28 lis 2013

Jacek Getner- Pan Przypadek i celebryci

Jacek Getner- Pan Przypadek i celebryci
Wydawnictwo Zakładka
Warszawa 2013
Format  145 x 205 mm
234 strony
http://panprzypadek.blogspot.com/2013/10/pan-przypadek-prezentuje-ostateczna.html
W kwietniu polecałam Wam książkę "Pan Przypadek i Trzynastka", w której Jacek Przypadek, zwykły człowiek, przez splot różnych okoliczności, zostaje detektywem. Detektywem tak skutecznym i rozchwytywanym, że niedawno ukazała się kolejna książka o jego przygodach- "Pan Przypadek i celebryci". Tym razem Przypadek pomaga w rozwiązaniu zagadek kryminalnych dotyczących ludzi z pierwszych stron gazet. Znowu mamy trzy sprawy- pierwsza z nich ("Miłość i medycyna") dotyczy zagadkowej śmierci znanego aktora na planie serialu, w drugiej („Znamienne stany świadomości”) Przypadek ma zapobiec kompromitacji człowieka, który ma własne show na popularnym kanale, natomiast trzecia sprawa ("Blondyn wieczorową porą") porusza temat zagmatwanych związków partnerskich w show-biznesie. Jacek Przypadek ma pełne ręce roboty, a dzięki współpracy z celebrytami sam staje się coraz bardziej znany. W książce znajdziemy też oczywiście kontynuację wątków związanych z bohaterami poprzedniej książki, a więc przyjaciółmi i rodziną Jacka, nie zabraknie też oczywiście stróżów prawa znanych z "Trzynastki".
  
"Celebryci" wypadli jeszcze lepiej, niż pierwsza część przygód domorosłego detektywa. Zagadki są nieco trudniejsze, wątki poboczne nabierają tempa, a główny bohater jest jeszcze bardziej charakterny. Do tego lekki styl i przystępny język i oto mamy książkę, której aż nie chce odkładać się na półkę. Zarówno pod względem językowym, jak i pod względem świeżości i dowcipu Jacek Getner zdecydowanie trzyma poziom. Nie ma szans, żeby znudzić się w trakcie lektury tej książki- nie pozwalają na to ani wątki kryminalne, których rozwiązanie nie jest wcale oczywiste, ani wątki obyczajowe, które rozwijają się i to w bardzo ciekawych kierunkach. Ponadto książka stanowi krytykę świata popkultury i show biznesu, który dostarcza społeczeństwu rozrywek na coraz to niższym poziomie. Dobrze, że chociaż literatura nadal trzyma dobry kurs.
   
To, co mogło irytować w poprzedniej części tu już tylko bawi. Wszystko zostało dopracowane, dzięki czemu całość stanowi niemal idealną rozrywkę. Dlaczego nie idealną? Bo książka kończy się zbyt szybko- podobnie jak część pierwszą, "Pana Przypadka i celebrytów" przeczytałam w bardzo krótkim czasie.
  
Warto zauważyć, że zmienił się Wydawca książki, bo to, że zupełnie zmienił się styl okładki widać od razu. Okładka jest świeża, intrygująca, nawiązuje do treści i od razu przyciąga spojrzenie (osobiście głosowałam właśnie na nią w konkursie na okładkę na ten tom).


Za możliwość poznania dalszych losów Przypadka dziękuję Autorowi.
Zapraszam także na Blog Pana Przypadka (znajdziecie tam m.in. fragmenty książki).

1 komentarz:

Cześć,
miło mi, że zechciałeś wyrazić swoją opinię. Dziękuję Ci za nią- każdy Twój komentarz jest dla mnie cenny i cieszy mnie ogromnie.
Miłego dnia,
Anytsuj