4 lis 2013

Antoine de Saint-Exupéry- Mały Książę

Antoine de Saint-Exupéry- Mały Książę
Czyta Tomasz Sobczak
Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna
Format audiobook
104 minuty
https://audeo.pl/502494/maly-ksiaze
"Mały Książę" to dzieło, którego raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Ponadczasowa powieść dla młodych Czytelników, która nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy i to bardzo ważnych rzeczy. W którym miejscu powyższego zdania jest błąd? Otóż, "Mały Książę" to, w mojej opinii, książka przede wszystkim dla dorosłych. Dla dzieci też, ale to przy okazji.
  
Mały Książę pojawia się na Ziemi w trakcie podróży po różnych planetach. Na każdej z nich Książę spotyka dorosłego. Z każdego spotkania, wbrew pozorom, wynosi cenną naukę. Na Ziemi spędza rok. Czego nauczył się na naszej planecie? Nie wiecie? Zalecam nadrobić braki w lekturze!
 
Uważam, że to książka dla dorosłych, bo to powieść o dorosłych, ukazująca w prosty, ale dosadny sposób postawy ludzkie oraz pewne życiowe prawdy. Owszem, Antoine de Saint-Exupéry stworzył wspaniałą bajkę dla dzieci, ale uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę co najmniej dwa razy- w okresie dzieciństwa i później, zdecydowanie po skończeniu 18 roku życia. "Mały Książę" to krytyka dorosłych, jako ludzi ograniczonych przez schematy i konwenanse. Mimo, że w tym roku mija 70 lat od napisania "Małego Księcia", powieść nadal jest aktualna. Dlaczego? Bo to studium ludzkiej natury, która jest niezmienna.
   
Bardzo byłam ciekawa "Małego Księcia" w formie audiobooka. Bałam się trochę tego rozwiązania, ale zdało egzamin. Nagrania słucha się miło i lekko. Lektor wspaniale interpretuje tekst, a jego ciepły głos sprawia, że słuchanie tej powieści to czysta przyjemność. Jedyną wadą "Małego Księcia" w formie nagrania jest brak ilustracji. Jednak Ci z Was, którzy jeszcze nie do końca przestali być dzieckiem, na pewno nie będą mieli problemu z wyobrażeniem sobie tego, co w wydaniu tradycyjnym zobrazował sam autor.
  
Powieść daje sporo do myślenia, skłania do refleksji nad sobą, nas światem, nad dorastaniem. Tak jak wspomniałam, każdy powinien pochylić się nad "Małym Księciem" co najmniej dwukrotnie- co najmniej. Tak więc, serdecznie Was zachęcam do wysłuchania wspaniałej interpretacji Tomasza Sobczaka- niecałe dwie godziny słuchania- kilka dni rozmyślań.Za podróż międzyplanetarną z książęcym przewodnikiem dziękuję Audeo.
https://audeo.pl/

2 komentarze:

  1. Czytałam "Małego Księcia" dwukrotnie i podejrzewam, że jeszcze do niego powrócę. To świetna, krótka opowieść przekazująca uniwersalne prawdy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Otóż to- lepiej chyba nie można tego ująć.

      Usuń

Cześć,
miło mi, że zechciałeś wyrazić swoją opinię. Dziękuję Ci za nią- każdy Twój komentarz jest dla mnie cenny i cieszy mnie ogromnie.
Miłego dnia,
Anytsuj